Monday 8 August 2011

Subscribe to RSS Feed

2011
Monday, August 8th
7:30 AM

Conference Registration

Darwin Convention Centre, Ground Floor

7:30 AM - 9:00 AM

Entertainment by Karamo Primary Shool, NT

9:00 AM

Welcome to Country

9:00 AM - 9:15 AM

Bilawara Lee, Elder of the Larrakia Nation

Lecturer Elder on Campus for the Northern Territory Medical Program

9:15 AM

Conference Opening

Geoff Masters, ACER

9:15 AM - 9:30 AM

9:30 AM

Keynote Address 1 - Educational Success: A sustainable outcome for all Indigenous students when teachers understand where the learning journey begins.

Jeannie Herbert, Charles Sturt University

9:30 AM - 10:45 AM

10:45 AM

Morning tea, poster presentations and networking

10:45 AM - 11:15 AM

11:15 AM

Session A - Success in the early years for remote Indigenous children.

Georgie Nutton, Menzies Schools of Health Research

11:15 AM - 12:00 PM

Concurrent Sessions Block 1

Session B - Aboriginal Languages Reclamation: Countering the neo-classical onslaught.

Kevin Lowe, NSW Board of Studies

11:15 AM - 12:00 PM

Concurrent Sessions Block 1

Session C - Numeracy, Mathematics and Indigenous Learners: Not the same old thing.

Caty Morris, Australian Association of Mathematics Teachers
Chris Matthews, Griffith University

11:15 AM - 12:00 PM

Concurrent Sessions Block 1

Session D - Successful post school transitions for Indigenous youth.

Justin Brown, ACER
Gina Milgate, ACER

11:15 AM - 12:00 PM

Concurrent Sessions Block 1

Session E - Conversation with a Keynote

Jeannie Herbert, Charles Sturt University

11:15 AM - 12:00 PM

12:00 PM

Lunch, poster presentations and networking

12:00 PM - 12:45 PM

12:45 PM

Lunchtime Talkback - Indigenous Students and Large Scale Assessments such as NAPLAN: How do we make sure we get an accurate picture of what Indigenous students know?

Chris Freeman, ACER
Frances Eveleigh, ACER

12:45 PM - 1:30 PM

1:30 PM

Keynote Address 2 - Creating Indigenous Classrooms of Tomorrow Today: What children will need to know and how to create it?

Lester-Irabinna Rigney, Flinders University

1:30 PM - 2:45 PM

2:45 PM

Afternoon tea, poster presentations and networking

2:45 PM - 3:15 PM

3:15 PM

Session F - Incorporating and understanding different ways of knowing in the education of Indigenous students.

Jill Milroy, University of Western Australia

3:15 PM - 4:30 PM

Concurrent Session Block 2

Session G - Indigenous curriculum is out there but lacking a quality teaching base.

John Lester, University of Newcastle

3:15 PM - 4:30 PM

Concurrent Session Block 2

Session H - Research-based literacy and numeracy resource for Indigenous students.

Margaret James, Yipirinya School NT
Cath Pearn, ACER

3:15 PM - 4:30 PM

Concurrent Session Block 2

Session I - Literacy and Numeracy Learning: What works for young Indigenous students? Lessons from the Longitudinal Literacy and Numeracy Study for Indigenous Children.

Kate Reid, ACER

3:15 PM - 4:30 PM

Concurrent Session Block 2

Session J - Conversation with a Keynote

Lester-Irabinna Rigney, Flinders University

3:15 PM - 4:30 PM

Concurrent Session Block 2

6:30 PM

Pre-dinner drinks for Conference Dinner

Darwin Convention Centre, Exhibition Concourse, Ground Floor

6:30 PM - 7:00 PM

7:00 PM

Conference Dinner

Darwin Convention Centre, Exhibition Concourse, Ground Floor

7:00 PM

Entertainment by Shellie Morris